Menü

Menüyü Kapat

Haber Tarihi

01 Ocak 2017 Pazar

Haber Tarihi

İzlenme Sayısı

35 Görüntülenme

İzlenme Sayısı

Yorum Sayısı

Hiç yorum yapılmadı.

Yorum Sayısı

Aşık Filmi Bugün İtibari ile Sinemalarda

Ünlü Türk halk ozanı Aşık Veysel’in şiirleri gibi sürdüğü hayatını konu alan Aşık filmi bugün itibariyle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.
Savaş acılarıyla yoğrulmuş bir coğrafyada büyüyen Veysel, yedi yaşındayken çiçek hastalığından kör olmuştur. Gözleri görmedikçe gönül gözü gelişen Veysel günün birinde Esma’ya aşık olur. Tutkuyla bağlı olduğu Esma ise Veysel’in aşkına karşılık vermez. En sonunda Esma evin yanaşması Hüseyin’le birlikte kaçıp gider. Bunun üzerine yıkılan Veysel, ilk kez doğu büyüdüğü Emlek Yöresi’ni terkederek, arkadaşı Kemancı Kürt Kasım’la birlikte yollara düşer. Veysel’i “Aşık” eden uzun ince yolculuk böylece başlamış olur…
Senaryo ve çekim aşamasıyla birlikte yolculuğu iki yılından fazla süren film Sesli Betimle Derneği’nin özel çalışmasıyla sesli betimleme ve işaret diliyle anlatılacak. Veysel’i, Aşık Veysel yapan” karşılıksız aşk hikayesini beyaz perdeye taşıyan film hakkında Babaoğlu, “Filmimiz bir Aşık Veysel biyografisi değil, kurmaca bir aşk hikayesidir. Karşılıksız aşk acısıyla olgunlaşarak kendi türküsünü yakmaya çalışan bir aşığın yolculuğunu anlatıyor. Aşık Veysel, sadece ülkemize değil dünyaya mal olmuş bir ozan, onu tanıtmaya anlatmaya gerek yok. Ama hatırlatmaya ihtiyaç var: Veysel baba, bana göre aşkta hoşgörünün temsili, hoş görünün sınırlarını çizen bir aşık. Kendisini terk edip giden eşinin çorabına, gittiği yerde mağdur olmasın diye gizlice altın koyabilen bir aşığı, çağımız insanına özellikle erkeklerine hatırlatmak gerektiğini düşündüm. Çünkü aşk cinayetleri, kadına yönelik şiddet terör boyutuna vardı. Bu topraklarda dünyaya örnek olacak aşklar yaşandığını ifade eden yönetmen Babaoğlu “olunacaksa Veysel gibi aşık olmalı” dedi.
Yönetmenliğini ve senaryosunu Aşka Sürgün, Asi, Genco, Kasaba gibi unutulmaz televizyon dizilerinin senaristlerinden olan ve ilk kez yönetmen koltuğunda oturan Bilal Babaoğlu’nun üstlendiği Aşık filmi Türk halk şiirinin unutulmaz ozanı Aşık Veysel’in hayatını beyazperdeye aktarıyor. Aşık’ta halk ozanını Emirhan Kartal’ın canlandırdığı filmin başrollerinde Meltem Miraloğlu, Uğur Aslan ve Aşık Veysel’in torunu oyuncu Yeliz Şatıroğlu yer alıyor. Meltem Miraloğlu filmde Aşık Veysel’in ilk eşi Esma’yı canlandırırken, Veysel’in torunu olan Şatıroğlu ise filmde Veysel’in ikinci eşini canlandıracak. 
Filmin seansları için tıklayın!

Yorumlar